Old English · adjective
feowertigfeald
Normalised fēowertiġfeald
- Part of speech
- adjective
- IPA
- /ˈfe͜oː.wer.tijˌfæ͜ɑld/[ˈfe͜oː.werˠ.tijˌfæ͜ɑɫd]
- Syllables
- ˈfe͜oː · wer · tij · ˌfæ͜ɑld (4 syllables)
- Modern English
- fortyfold
Meaning
-
fortyfold
Witodlīċe þis fēowertiġfealde fæsten wæs āsteald on ðǣre Ealdan Gėcȳðnysse, ðāðā sē heretoga Moyses fæste fēowertiġ daga and fēowertiġ nihta tosamne, tō þȳ þæt hē moste Godes ǣ underfōn.
Truly, this fortyfold fast was established in the Old Testament, where the leader Moses fasted for forty days and forty nights, so that he could be allowed to receive God's law.
Homilies of the Anglo-Saxon Church
Declension
| Masculine | Feminine | Neuter | |
|---|---|---|---|
| Singular | |||
| Nominative | fēowertiġfeald | fēowertiġfeald | fēowertiġfeald |
| Accusative | fēowertiġfealdne | fēowertiġfealde | fēowertiġfeald |
| Genitive | fēowertiġfealdes | fēowertiġfealdre | fēowertiġfealdes |
| Dative | fēowertiġfealdum | fēowertiġfealdre | fēowertiġfealdum |
| Instrumental | fēowertiġfealde | fēowertiġfealdre | fēowertiġfealde |
| Plural | |||
| Nominative | fēowertiġfealde | fēowertiġfealdafēowertiġfealde | fēowertiġfeald |
| Accusative | fēowertiġfealde | fēowertiġfealdafēowertiġfealde | fēowertiġfeald |
| Genitive | fēowertiġfealdra | fēowertiġfealdra | fēowertiġfealdra |
| Dative | fēowertiġfealdum | fēowertiġfealdum | fēowertiġfealdum |
| Instrumental | fēowertiġfealdum | fēowertiġfealdum | fēowertiġfealdum |
| Masculine | Feminine | Neuter | |
|---|---|---|---|
| Singular | |||
| Nominative | fēowertiġfealda | fēowertiġfealde | fēowertiġfealde |
| Accusative | fēowertiġfealdan | fēowertiġfealdan | fēowertiġfealde |
| Genitive | fēowertiġfealdan | fēowertiġfealdan | fēowertiġfealdan |
| Dative | fēowertiġfealdan | fēowertiġfealdan | fēowertiġfealdan |
| Instrumental | fēowertiġfealdan | fēowertiġfealdan | fēowertiġfealdan |
| Plural | |||
| Nominative | fēowertiġfealdan | fēowertiġfealdan | fēowertiġfealdan |
| Accusative | fēowertiġfealdan | fēowertiġfealdan | fēowertiġfealdan |
| Genitive | fēowertiġfealdrafēowertiġfealdena | fēowertiġfealdrafēowertiġfealdena | fēowertiġfealdrafēowertiġfealdena |
| Dative | fēowertiġfealdum | fēowertiġfealdum | fēowertiġfealdum |
| Instrumental | fēowertiġfealdum | fēowertiġfealdum | fēowertiġfealdum |
All forms (10)
Etymology
From fēowertiġ + -feald.
Descendants
fortyfold
Source: Wiktionary, CC BY-SA 4.0 · en.wiktionary.org/wiki/feowertigfeald · CC BY-SA 4.0 licence · Attribution